Výhody nosenia detí v šatkách

Život rodiča v modernej dobe je hektický a veľmi náročný. Ťažko zvládať mladých človiečikov, ktorý sa neustále snažia zisťovať, ako vlastne tento svet funguje, a popri tom sa naďalej venovať svojim povinnostiam, koníčkom a práci. Niektorí mladí rodičia zverujú svoje deti do starostlivosti starých rodičov, iný zas volia profesionálnu starostlivosť  (jasle, škôlky, pestúnky , a pod.). V dnešnej dobe je taktiež veľmi populárne používať na danú problematiku modernú techniku. Počítače, mobily, tablety či televízor sú zariadenia, pred ktoré mnohí rodičia neváhajú posadiť svoje ratolesti, aby získali čas venovať sa svojim potrebám. Majú tak akú takú istotu, že sa ich drobcom nič nestane. Tieto spôsoby, napriek efektivite, veľmi oslabujú dôležitý prvok potrebný pre zdravý mentálny vývoj dieťaťa. Ide konkrétne o rodičovské puto. Rodičia, aj keď to nepriznajú, nechávajú deti niekedy priam vychovávať technikou, príbuznými, či inštitúciami, čo spôsobuje že dieťa si k nim nevytvorí dostatočné puto.

Dá sa to v dnešnej uponáhľanej dobre riešiť aj inak?

Dá sa to! Stovkami rokov overený fenomén, ktorý rieši tento problém, začal opätovne naberať na popularite koncom poslednej dekády. Šatky - veľmi jednoduché a elegantné riešenie celého problému. Nosenie detí v šatkách je najstarší spôsob starania sa o deti z dôb kedy škôlky, jasle a pestúnky (najmä pre chudobných) neboli dostupné.

V čom spočíva popularita šatiek?

Ide práve o upevňovanie puta medzi rodičom a dieťaťom. Dnešná doba nezvykne rodičov zavaľovať náročnou prácou, skôr veľkým množstvom drobných povinností. Šatka umožňuje venovať sa jednoduchým, no aj niektorým náročnejším, činnostiam bez strachu o bezpečie svojho drobca. Moderný rodičia sú naučený dať svoje dieťa do opatery obrazovke či inej osobe kým sa oni postarajú o svoje denné potreby, a to i v prípadoch, kde to vôbec nie je potrebné.

Výhody nosenia bábätka v šatke

  1. Voľnosť – Na vychádzkach už nemusíte vyhľadávať rampy a výťahy pre kočiare. Aj verejná doprava, preľudnené obchodné pasáže, ba dokonca aj výlety do prírody sú so šatkami oveľa jednoduchšie.
  2. Výdavky – Najlacnejšie kočíky z druhej ruky bývajú stále cenovo náročnejšie ako úplne novučká šatka.
  3. Priestor – Kočíky a rôzne iné prenosné sedačky zaberajú veľa miesta či už v aute, alebo v domácnosti a sú nepraktické, keď sa ich rozhodnete nevyužívať. Šatky sa zmestia do ruksakov či väčších kabeliek.
  4. Puto – Dieťa máte pri svojej hrudi, pritúlené a v bezpečí. Podporuje to vývoj puta medzi rodičom a dieťaťom.
  5. Kojenie – Poloha v ktorej býva dojča v šatke uložené je priam ideálna na kojenie. Šatka taktiež ponúka krytie celého kŕmenia pre hanblivejšie mamičky.
  6. Pokoj – Niekedy ani nebudete vedieť že so sebou svoj malý poklad máte. Teplo rodičovského objatia a prirodzený kolísavý pohyb pri práci vaše dieťatko často upokoja, až uspia.
  7. Komunikácia – Dieťa sa rýchlejšie učí slová a ich významy ak má možnosť sledovať z blízka, ako ich rodič používa.
  8. Práceschopnosť – Zatiaľ čo vás vaša ratolesť sleduje, alebo odpočíva, vy sa môžete venovať skoro akejkoľvek pracovnej či nepracovnej činnosti.
  9. Zdravie – Nosenie trošku extra váhy , v podobe vašej radosti, vám pomáha schudnúť. Nadobudnutie kondičky, či zhodenie pár extra kíl z tehotenstva je len príjemným bonusom.

Načo si treba dávať pozor?

Je potrebné dbať u detí, ktoré ešte nemajú pevné držanie telíčka a najmä hlávky, aby sa tváričkou nezaprelo o hruď matky alebo šatku. Dieťa by v šatke malo byť uložené tak aby ste mu vždy videli do tváre, keď sa zľahka pozriete dolu, chrbtom pevne operené do šatky  Zároveň by malo byť dosť blízko aby ste ho boli schopný pobozkať. Šatka by mala byť čo najpevnejšie utiahnutá kolo vášho tela.