Spí vaše dieťa kvalitne?

Máloktorí rodič si môže povedať, že sa pri malom dieťati dobre vyspí. Kvalitný spánok je však pre oboch veľmi dôležitý. Vedeli ste, že bábätká po 6. mesiaci neustále menia medzi ľahkým (REM) a hlbokým (NON-REM) spánkom? To je ten čas keď sa v noci pretočíte, idete na wc, alebo si upravíte vankúš. Čas, ktorí si možno ani nepamätáte. Pre dobrý a najmä kvalitný spánok je v tejto fáze potrebné vedieť sa znovu uspať. Toto je schopnosť, ktorú sa snažíme naučiť svoje deti, teda ak sa chceme dobre vyspať. Musíme však mať na pamäti, že bábätká sa túto schopnosť môžu naučiť, až okolo 6. mesiaca veku a teda s menšími deťmi musíme mať trpezlivosť.

Bez ohľadu na to, či už je dieťa dosť veľké, aby sa začalo učiť uspávať samé alebo nie, je dôležité aby sme sledovali ako často sa dieťatko budí. Taký 10 hodinový spánok bez prerušenia je oveľa zdravší ako 12 hodinový s viacerými prebudeniami (samozrejme, ako sme si povedali vyššie, toto neplatí na novonarodené deti).

Na otázku či sa medzi kvalitný spánok počíta, keď sa napríklad 15 mesačné dieťa zobudí a chce byť nakŕmené, je odpoveď nie. Dieťa takéhoto veku bude oveľa lepšie vyspaté, ak bude neprerušene spať 11 a pol hodiny (priemerný čas pre dieťa tohto veku).

Dieťa s dobrými spacími návykmi bude v lepšej nálade, viac sa sústredí a ľahšie sa učí. Je dôležité, aby sa to dieťa naučilo, čo najskôr, či už pre vaše alebo jeho dobro. Premýšľajte nad tým takto, tri 20-minútové zdriemnutia sa nerovnajú jednému kompletnému hodinovému.

Ako dieťaťu osvojiť spacie návyky

 1. Uložte bábätko do postieľky, keď je ešte ospalé, ale nespí.
 2. Sledujte si priemerný čas koľko vaša ratolesť vydrží byť hore, predtým než začne byť ospalá. Priemerné časy sú:
  • 3 mesiace : 1 - 2 hodiny
  • 9 mesiacov : 2 - 4 hodiny
  • 18 mesiacov : 4 - 6 hodín
  • 4 ročný : 6 - 12 hodín
 3. Ak sa dieťa preberie príliš skoro a neplače nechajte ho ešte v postieľke. Je možné, že sa len prebralo na dáky nepríjemný podnet, a je šanca, že ešte samo zaspí. Ak chcete môžete si k nemu prisadnúť a nežne ho hladkať, aby sa rýchlejšie utíšilo.

Je dobré, ak spánok dieťaťa zahrniete do svojho denného rozpisu, aby ste presne vedeli kedy vaša ratolesť chodí spinkať a kedy vstáva. Časy sa budú vekom meniť, keďže čím viac drobček rastie tým menej spánku potrebuje. Deti do 4 rokov by mali spávať aj počas dňa. A približne každé dieťa do 3 mesiacov by malo spávať rovnaký počet hodín počas dňa ako aj v noci, Počas dňa rozdelené na menšie odpočinky.

Nesmieme samozrejme opomenúť, že na kvalitu spánku veľmi vplýva aj prostredie. Hluk, príliš svetla a nekvalitný matrac môže spôsobiť, že vaše dieťa sa môže prebudiť a ostať hore, aj keď by inak ostalo spať.  Treba dbať na výber správnej postieľky ako aj úpravu izby v ktorej dieťa bude prebývať. Nemusí samozrejme vyrastať v úplnom tichu ale ako sa hovorí, všetkého s mierou. Ďalšou dôležitou položkou je aj posteľná plachta ktorá by mala byť zo vzdušných a príjemných materiálov.