Kedy s bábätkom do bazéna?

Naučiť vaše bábätko milovať vodu čo najskôr, znie ako skvelý nápad. Môžete ho naučiť plávať a užiť si pri vode kopec zábavy. Netreba však zabúdať, že tak ako všetky ostatné veci, tak aj kúpanie v bazéne a obzvlášť s bábätkom má svoje pravidlá.

Takže kedy deti môžu do bazéna?

Všeobecne sa odporúča, aby deti boli aspoň 6 mesiacov staré. Bábätká však môžete brať plávať od narodenia, ideálne je však počkať aspoň do dovŕšenia 2. mesiaca. Deti do 4 mesiacov sú náchylnejšie na infekcie, keďže ich imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý. Taktiež, deti do 6 mesiacov by nemali chodiť do bazénov, ktoré sú chladnejšie ako 30°C, keďže si ešte ich telíčka nevedia vytvoriť dostatok tepla sami a mohli by sa podchladiť.

Kde zobrať dieťa plávať?

Najlepšie je najskôr naučiť novorodenca na vodu doma vo vani. Nemusíte ho ponárať, len ho držte na hladine a nechajte ho užívať si nadnášanie sa a pocit vody na pokožke.

Od 2. mesiaca ich môžete zobrať do vyhrievaného bazéna, ale nenechávajte ich v bazéne dlhšie ako 10 minút. Ak sa začnú triasť tak ich hneď vyberte a zabaľte do uteráka. Bábätká do 12 mesiacov by mali tráviť v bazéne maximálne 30 minút.

Je v poriadku zobrať vaše dieťa k jazeru, rieke alebo moru a to už od 2 mesiacov. Je však dôležité dávať pozor, aby sa vo vode nepodchladili. Vyberte si miesto kde je voda čistá a teplá. Dávajte si pozor na prúdy, ktoré by vám bránili ich držať dostatočne pevne a dajte pozor aby sa deti nenapili z vody.

Výbava ku vode pre bábätká

Predtým než zoberiete vášho krpca k vode budete potrebovať:

Ak plávate vonku, uistite sa, že vaše dieťa je dostatočne chránené pred UV žiarením. Pre bábätká nepoužívajte krémy pre dospelých ale špeciálne opaľovacie krémy určené pre malé bábätká, ktoré sú dostupné v každej lekárni.

Ako na to keď sa dieťa bojí vody?

Začnite ho zľahka zoznamovať s vodou. Nežne ho oblievajte po telíčku, alebo ho položte na chrbát a pomaly ho na rukách posúvajte vo vode vpred, aby ho voda nežne obmývala.

Keď idete prvý krát na verejné kúpalisko, skúste ísť v čase, keď nie je preplnené. Choďte s kamarátkami, alebo ako rodinný výlet. Keď budete zrelaxovaná, bude aj vaše dieťa.

Je veľa spôsobov ako pomôcť zvýšiť vášmu šmudlovi sebavedomie pri kúpaní, tu je zopár z nich:

  • Keď ste v bazéne, držte si ho pri tele a udržujte s ním očný kontakt
  • Ak sa vám zdá vaše bábätko odvážnejšie, pomaly natiahnite ruky s bábätkom od seba a nežne ho pohojdávajte vo vode
  • Hovorte s ním a chváľte ho celý čas
  • Dajte mu jeho hračky, ktoré má do vane. Hoďte jednu tak, aby na ňu nedočiahlo, ale videlo a choďte s ním pre ňu tak, že ho budete mať položené na rukách ako keby plávalo.
  • Ak je dieťa malé, položte na vodu nejakú z jeho hračiek do vody a prifúknite ju k nemu. Môžete ho skúsiť naučiť odfúknuť vám ju naspäť.
  • Nechajte ho ležať na chrbte na vašej ruke s hlávkou na vašom ramene a povzbudzujte ho aby kopalo nožičkami

Bezpečnosť nadovšetko

Pri vode je samozrejme veľa riskantných faktorov pre bábätká a malé deti. Nezabúdajte, že batoľaťá sa môžu utopiť už v 5cm vode, a preto nikdy nenechávajte vaše dieťa bez dozoru! Je dobrý nápad naučiť sa prvú pomoc pre bábätká predtým než pôjdete plávať, ak to ešte neviete.

Je naozaj dôležité neustále dávať na deti pozor, aj keď používajú nafukovacie rukávniky, alebo iné nadnášajúce pomôcky. Môžu sa prevrhnúť, zosunúť, alebo sa v nich dieťa môže prevrátiť a už nevedieť ako sa obrátiť naspäť.

Bábätká môžu ochorieť z baktérií, alebo vírusov ak voda nebola dostatočne dobre ošetrená. Skúste im nedovoliť piť vodu v ktorej sa kúpu a používajte plienky do vody. A samozrejme neberte ich plávať ak sú choré, či trpia hnačkou.

Vždy opláchnite dieťa od chlórovej vody aby ste sa vyhli podráždeniu kože. Ak má vaše dieťatko citlivú kožu aplikujte krém na hydratáciu pokožky vhodný pre vašu ratolesť pol hodinu pred kúpaním. Hneď ako to je možné ho opláchnite od chlóru a natrite ho znovu krémom.