Ako na správnu hygienu u detí?

Už v rannom veku je dôležité učiť deti hygienickým návykom. Viesť ich k umývaniu rúk pred jedlom, po hraní sa vonku, či návšteve toalety. Dôležité je dbať na to, aby sa dieťa naučilo si správne umývať mydlom rúčky z oboch strán nie len dlane.

Pravidelné kúpanie, či sprchovanie udrží vaše dieťa zdravé a čisté. Zrelaxuje svalstvo a pomáha dieťatku zaspať. Navyše učenie týmto návykom v mladom veku vedie k ich osvojeniu. Čoraz viac štúdií dokazuje, že kvôli zlým hygienickým praktikám, najmä v intímnych zónach, zažíva veľa detí v období puberty a ranej dospelosti nepríjemnosti, dokonca až choroby (napr.: mykózy, infekcie..). To len ukazuje na dôležitosť hygieny citlivých partií v skoršom štádií detstva. Umývanie intímnej zóny u dievčat má byť nežné a odpredu dozadu, aby  ste predchádzali močovým zápalom. Vnútorné ženské orgány sa čistia samé, a tak ich nie je vhodné nijakým spôsobom čistiť. Pri chlapcoch by sa malo dbať na umývanie ich intímnych partií rovnako ako zvyšku tela. Vyhnite sa však umývaniu vnútra predkožky predtým než ide ľahko stiahnuť. Na osušenie detí použite nežný suchý uterák, alebo uterák z mikrovlákna. Osušte deti poctivo na celom telíčku predtým než im pomôžete obliecť sa, aby ste predišli podráždeniu kože.

Rady ako správne kúpať deti

  1. Deti sú veľmi hravé a radi skúšajú nové veci, nechávať ich vo vani, alebo sprche samé, aj keď už vedia sami sedieť, je riskantné.
  2. Vyhnite sa opúšťaniu kúpeľne, keď je už dieťa v kúpeli, alebo sprche a prichystajte si veci dopredu, aby ste zbytočne nemuseli opúšťať miestnosť. Dobré je mať všetko po ruke, či už uterák, mydlo, obľúbenú hračku na kúpanie, a pod.
  3. Vody nenapúšťajte viac ako po bruško bábätka. I keď naň dávate pozor stať sa môže hocičo. Deti sú, ako isto dobre viete, niekedy nevyspytateľné.
  4. Dávajte pozor na to, aby kohútiky boli riadne zatiahnuté. Najmä s horúcou vodou, aby sa drobec nepopálil.
  5. Teplota vody by sa mala pohybovať približne okolo 36-37 °C, mala by byť príjemne teplá, no nie príliš horúca.

Čo robiť, ak sa dieťa nechce kúpať

Máte problém dostať dieťa do vane alebo sprchy? Bojí sa? Strach detí je zvyčajne živší ako strach dospelých a aj keď sa nám tento strach môže zdať banálny v žiadnom prípade ho nemôžeme zanedbávať. Čo teda robiť ak sa dieťa nechce kúpať?

  1. Vysvetlite mu, že sa nemá čoho báť. Dovoľte mu hrať sa vo vani bez vody, aby sa zoznámilo s prostredím. Časom môžete napustiť trochu vody, čo vaše dieťa zvládne. Chváľte a povzbudzujte ho za každý, čo i len malý pokrok.
  2. Dovoľte mu zobrať si do vane jeho obľúbené hračky ktoré sa nezničia vodou, alebo mu kúpte špeciálne pre neho lákavé hračky s ktorými sa bude môcť hrať len vo vani. Pena do kúpeľa, rôzne šumivé prípravky, či len prášky na zmenu farby vody sú často pre deti zaujímavým lákadlom.
  3. Kúpte sa s ním. Choďte príkladom a ukážte mu, že sa vo vode nemá čoho báť. Deti často opakujú to čo robia ich rodičia. Predveďte mu ako si kúpeľ užívate a vôbec nemáte strach.

Ďalšie hygienické rady na záver

Naučte deti utierať sa toaletným papierom – možno im sprvu budete musieť na nočníku pomáhať, záleží na veku. Ukážte im koľko papiera majú použiť počítaním štvorčekov. Dievčatá by sa vždy mali utierať spredu dozadu.

Starostlivosť o zúbky, aj keď ešte mliečne je dobré naučiť ešte malé deti. Zaobstarajte im zubnú kefku hneď ako sa objavia prvé zúbky. Ideálne je si umývať zúbky ráno a večer. Ak chcete aby vaša ratolesť používala aj zubnú niť, je vhodné sa o tom poradiť s jeho zubárom.

Ako si správne vysmrkať nos a dávať si ruku pred ústa pri kýchaní, berieme ako samozrejmosť, ale deťom to treba vysvetliť. Dobré je ich naučiť najprv ako správne fúkať ústami až potom ako nosom. Vysvetliť im, že sa má smrkať do servítky a nie do rukáva, že taká servítka potom patrí do koša. 

Základné hygienické návyky je potrebné s drobcom osvojovať akonáhle vás začne vnímať a napodobňovať Vás. Keďže ste jeho vzorom, nezabúdajte, že dieťa je ako taká špongia, ktorá nasáva všetko, čo vidí, a preto je dôležité aby Vás videlo aj pri základných hygienických návykoch, ktoré si následne samo osvojí.