Leto je už dávno fuč, a škola už v plnom prúde. Každý rodič je hrdý na svoje dieťa , bez ohľadu na deň, či mesiac v ktorom sa narodilo. Napriek tomu, sú isté povahové, osobnostné charakteristiky alebo znaky rovnako ako medzi dospelými ,tak aj medzi detičkami. V čom je teda práve to vaše najšikovnejšie alebo naopak, aké sú jeho slabé stránky? Pokiaľ teda máte dieťatko narodené v tomto jesennom období alebo ešte len očakávate jeho príchod, tu je niekoľko výskumov a štatistík z rôznych kútov sveta podľa rôznych štúdii.
V škole sú veľmi úspešné
Veda v tom má jasno! Drobci, ktorí sa narodili na jeseň, sú mentálne vyspelejší ako tí, ktorí sa narodili v iných mesiacoch, a to až o 20%. Podľa štúdie uverejnenej Národným úradom pre ekonomický výskum, sú deti narodené v tomto období v škole šikovnejšie. Nemá to však nič spoločné z biológiou, či klímou jesenného obdobia, ale práve sociálnou štruktúrou a školským kalendárom. V podstate, ak sa dieťa narodilo tieto mesiace, pravdepodobne bude jedným z najstarších detí vo svojej triede a to je dobré pre dosiahnutie akademického úspechu, pretože keď ste v materskej škole, jedenásť mesiacov je podstatný vekový rozdiel v takomto útlom veku.
Dlhovekosť
Ľudia, ktorí sa narodili v období od septembra do novembra, podľa newScientist.com, budú žiť s najväčšou pravdepodobnosťou aj 100 rokov. Pri rozhovoroch s 1 500 respondentmi, ktorí mali takmer tento vek vedci z University of Chicago zistili, že väčšina z nich sa narodila na jeseň. Dlhovekosť by mohla byť sčasti spôsobená vystavením novorodenca sezónnym infekciám, ktoré sa na jeseň vyskytujú a zvyšujú tak imunitu.
Športové nadanie
Školské úspechy nie sú jedinou výhodou jesenných narodenín. Výskum naznačuje, že narodenie sa v tomto ročnom období tiež zvyšuje pravdepodobnosť úspechu detí na ihriskách. „S deťmi narodenými na severnej pologuli, majú deti narodené na jeseň tendenciu mať mierne väčšiu kostnú hmotu a svalovú hmotu,“ povedal Dr. Gavin Sandercock z Centra vedy pre šport a cvičenie na univerzite Essex časopisu New York. „Začínajú s väčším počtom svalov, začnú byť aktívne skôr a skôr sa aj zapoja do atletiky. Stane sa to pozitívnym cyklom.“
Malí dlháni
Deti narodené koncom augusta alebo začiatkom septembra sú údajne o niečo vyššie ako deti narodené v zime a na jar. Čiastočne by to mohlo byť spôsobené vitamínom D, ktorý mamy prijímali prostredníctvom žiariaceho slnka.
Menšia pravdepodobnosť bipolárnej poruchy
Je menej pravdepodobné, že sa u nich objaví bipolárna porucha. Podľa štúdie z roku 2012 uverejnenej v časopise PLOS One, septembrové a októbrové deti majú v dospelosti nižšiu mieru bipolárnej poruchy. Prenatálny vitamín D sa opäť považuje za faktor, ale vedci presne nevedia, čo spôsobuje tento ochranný faktor, jednoducho vedia, že ho majú deti narodené tieto mesiace.
Náchylnosť na astmu a alergie
Vyskytuje sa u nich vyššia pravdepodobnosť alergií na vajcia, mlieko a arašidy o 30% až 90% podľa štúdie organizácie Prevention.com. Podľa iných štúdií je u jesenných detí dokonca až 30% vyššia pravdepodobnosť prepuknutia astmy ako u iných detí.
Autor: Lucia N.
Zdroje:
https://www.pnas.org/content/110/30/12265.full
https://psycnet.apa.org/record/1943-01539-001
https://www.seeker.com/fall-babies-may-live-longer-1765881948.html