6 tipov na zimné aktivity s deťmi

Je tu opäť zima a mráz, či už so snehom alebo bez. V lete majú deti na vonkajšie hry viac možností. V zime sa často uskromnia len so sánkovačkou a guľovačkou, no môžete im vymyslieť aj iné zaujímavosti, ktoré ich zaujmú a vďaka tomu strávia ďalšie z nezabudnuteľných chvíľ svojho detstva. Zakomponovať do toho môžete aj ich kamarátov, aby tak zažili viac zábavy. Zostavte si spolu s deťmi  zoznam zimných aktivít, ktoré zahŕňajú nápady vonku aj nápady hier v teple domova, pokiaľ je počasie nepriaznivé. Je to kombinácia hry so snehom, umeleckých aktivít, remesiel, stavebníctva a podobne.

snow-1217124_1280

 1. Švédska snehová lampa - aj v zime je potrebné aby deti trávili čas von na čerstvom vzduchu, samozrejme primerane. V severských krajinách je známou a veľmi obľúbenou zimou aktivitou u detí a rodiniek stavanie tzv. švédskej snehovej lampy.

  Ako na to : Nájdite rovnú plochu a začnite vyrábať snehové gule. Vyrábajte toľko snehových guľôčok, koľko len chcete. Snažte sa držať snehové gule v jednotnej veľkosti. Čím viac snehových guľôčok máte, tým vyššiu lampu si môžete vybudovať. Začnite tvorbou prstenca z guľôčok. Postupne ukladajte jednu vrstvu za druhou a jemne zmenšujte šírku na každej úrovni. Pri vrstvení snehových gúľ premýšľajte dopredu, aby ste zanechali malú medzeru medzi guľôčkami ako miesto na vloženie čajovej sviečky uprostred, keď bude lampa hotová. Akonáhle je lampa dokončená, je pri zapaľovaní a umiestnení sviečky potrebné rodičovské vedenie.

 2. Farebné ľadové sošky - pri tejto aktivite postačujú akékoľvek formičky (zobrazujúce napríklad zvieratká) a potravinárske farbivo. Postup je veľmi jednoduchý, do vody pridáte potravinárske farbivo a zmes nalejete do formičiek ,ktoré potom umiestnite do mrazničky, kým hmota nenadobudne potrebnú formu ľadu. Potom je už len na vás ako formičky využijete. Jednou s možností je poschovávať formičky po dvore alebo ihrisku a lov na ľadové zvieratká sa môže začať.

 3. Stavanie snehuliakov - I táto naoko bežná zimná zábavka sa môže povýšiť na niečo zaujímavejšie. Stačí zorganizovať medzi deťmi v susedstve súťaž o to, kto bude mať najkrajšieho snehuliaka. Dôležité je, aby boli deti kreatívne a urobili niečo kuriózne ako napríklad poštára, rockera, plážového snehuliaka. Jednoducho niečo iné a použiť pri tom môžu rôzne dekoračné pomôcky. Víťaz potom dostane nejakú sladkú odmenu.

  playing-344499_1280
 4. Pomôžte vtáčikom - Vonku sa však nemusíte len zabávať, môžete urobiť aj niečo užitočné. V zime trpí veľa vtáčikov tým, že nemajú dostatok stravy. Skúste preto pre nich vymyslieť nejaké miestečko, kde im budete nosiť nejakú potravu. Nemusí ísť nevyhnutne o búdku, môže to byť len malé bydielko s plošinkou na semiačka.

 5. Papierové umenie so snehom - táto kreatívna aktivita je veľmi jednoduchá, zábavná a vhodná pre deti všetkých vekových skupín. Najlepšie sa bude pracovať s krepovým papierom (rôznofarebný),pretože najlepšie saje vodu a farby sa budú jednoduchšie odtláčať.

  Ako na to: z krepového papiera nastrihajte menšie štvorce alebo kruhy. Na podložku alebo tácku umiestnite vodový papier a na neho poukladajte vystrihnuté štvorčeky alebo kruhy. Následne posypte papier menším množstvom snehu.

  Ak sa už sneh začne topiť, môžete spoločne pozorovať ako sa jednotlivé farby z krepového papiera pomaličky roztekajú na vodový papier a vytvárajú krásne farebné obrazce. Pokiaľ vonku nie je sneh , jednoducho ho nahradíte trochou vody. Potom stačí počkať , kým papier neuschne úplne. Výsledok viete použiť napr. ako obraz do detskej izbičky.

  twins-1150189_1280
 6. Kartónový hrad – budete potrebovať kartónovú krabicu, temperové farby, lepidlo , lepiacu pásku, nožnice. Je len a len na vás a na dieťati čo vytvoríte, nemusí to by hrad, môže to byť napríklad jednoduchý domček alebo perníková chalúpka. Vo fantázií sa medze nekladú.

  Ako na to : Najskôr nechajte dieťa nakresliť dvere a okná, potom vystrihnite /vyrežte (práca pre dospelých) otvory podľa vyznačených línií. Pokračujte kreslením. Pri tvorbe hradu viete zakomponovať kartónové kotúčiky, ktoré poslúžia ako veže hradu. Ak je hrad dokončený ,stačí už len umiestniť zopár zvieratiek alebo bábik do hradu alebo do domčeka a pokračovať v hraní na záchranu princezny, či Janíčka a Marienku.

Každú z uvedených aktivít si viete pozmeniť, či doplniť podľa vlastných predstáv a možností. Sú finančne nenáročné a veľmi jednoduché, no deti si prídu na svoje a o zábavu budú mať postarané. Nezabudnite však aj na zimné športy – sánkovanie , lyžovanie, korčuľovanie.

Autor: Lucia N.