5 vecí, na ktoré treba myslieť pri cestovaní s bábätkom

Kto by už len dnes nemiloval cestovanie. Autom, vlakom alebo aj lietadlom. Pokiaľ sa váš život zmenil príchodom potomka a zároveň je vašou záľubou cestovanie, nemusíte ho zavesiť na klinec. Kým sa však niekam aj s bábätkom dostanete, vyžaduje si to oveľa väčšiu prípravu než na akú ste boli zvyknutý. Pri cestovaní s bábätkom, či už autom alebo iným dopravným prostriedkom nezabudnite na týchto 5 dôležitých vecí:

Dopravný prostriedok

S úplne malým bábätkom radšej necestujte lietadlom, aspoň nie na veľmi dlhé trasy. Sami na sebe poznáte, že tlak na palube alebo prípadné turbulencie nie sú príjemné pre vás a nie to ešte pre vaše bábätko. Ak však vaše dieťa akékoľvek presúvanie znáša veľmi dobre, je možné, že nebude mať problém ani v lietadle. Druhým dôvodom, pre ktorý dávame pomyselné mínus cestovaniu v lietadle je silná klimatizácia, z ktorej by mohlo prechladnúť alebo dostať prievan.

Lietadlo je však rýchlejšie než auto, no na druhej strane, výhodou cestovania v aute je, že dieťaťu môžete flexibilne zbaliť do kufra auta čokoľvek chcete a máte to celý čas po ruke. Počas leta však ani v aute nezabúdajte na primeranú klimatizáciu. Čo sa týka vlakov, môžete cestovať aj týmto spôsobom, výhodou je, že dieťa sa vo vlaku môžete zvyčajne aspoň trochu pohybovať, nevýhodou je, že nie vždy sú spoje priame a cestovanie na dlhé trasy je vlakom je pre dieťa nepohodlné.

Neodporúčame cestovanie autobusom. Pre dieťa ako aj pre vás tento spôsob bude najmenej pohodlný a navyše, vzhľadom na obmedzený priestor by prípadný krik mohol aj znepríjemniť cestu ostatným cestujúcim.

Cestovný pas a poistenie

Ak ste na to doteraz pri cestovaní nemysleli, myslite na to, že potrebujete aj cestovné poistenie pre dieťa. Vyhnete sa tak veľkému množstvu možných komplikácií na dovolenke. Dieťa aj v rámci krajín Európskej Únie potrebuje vlastný cestovný pas a to už od narodenia, nakoľko nemá ešte iný doklad totožnosti. Myslite na to dostatočne dlho pred cestou, nakoľko bábätko musia na polícii odfotiť a počas letných mesiacov býva na pasovom oddelení doslova nátresk.

Čas cestovania

Niektorí doktori odporúčajú cestovanie s dieťaťom autom počas dňa, pretože sa neodporúča zo zdravotného hľadiska dlhší pobyt v sedačke ako sú 2 hodiny. Z praktického hľadiska je však vhodnejšie cestovať na noc, podľa štandardnej doby, kedy dieťatko chodí spávať. Teda najmä v prípade, kedy sa jedná o dlhšiu cestu. Pri cestovaní v lietadle alebo iným dopravným prostriedkom budete viazaný na harmonogramy, dôležité je však dieťa na akúkoľvek cestu dobre pripraviť. Vezmite mu jeho obľúbené hračky, poprípade obľúbené rozprávky do mobilu alebo tabletu v prípade núdze.

Dbajte na jeho potreby

Pri ceste autom sa snažte zabezpečiť aby ste nemuseli cestovať sami, aby sa mal kto dieťaťu venovať. Dbajte na jeho potreby, majte čokoľvek potrebné radšej do zásoby pre každý prípad. Základom sú tekutiny, čaj alebo voda, jedlo a aj niečo, čím ho zabavíte.

Plánujte a myslite na všetko

Myslite na zmenu počasiu aj nálad. My dospelí sme viac flexibilní ako naše deti. Ideálne si pred dovolenkou alebo cestovaním spravte zoznam, aby ste naozaj na nič nezabudli. Základom na dlhšiu či kratšiu cestu je vhodné oblečenie, lieky a jeho obľúbené hračky.

Pri cestovaní myslite menej na svoje potreby a viac na potreby svojho dieťaťa. Začnite radšej s kratším cestovaním do bližších destinácií a sami uvidíte, ako vaše dieťa reaguje. Zároveň sa aj vy postupne lepšie naučíte, čo vaše dieťa pri cestovaní potrebuje.